investicijski model
Investitori ulažu u „proizvodnu zemlju“, što podrazumijeva uređenu poljoprivrednu površinu s minimalno 0,6 krava na 1 hektar do maksimalno 1,5 krava na 1 hektar (u prvoj fazi), te s pripadajućim objektima i mehanizacijom.
MINIMALNO ULAGANJE
Minimalno potrebno ulaganje iznosi 20.000 eura, a za ulaganja preko 100.000 eura investitoru se otvara mogućnost da dobije vlastito poljoprivredno gospodarstvo kojim upravlja platforma "Ranch". Prednost vlastitog gospodarstva je u tome što investitoru otvara dodatne mogućnosti povlačenja EU bespovratnih sredstava, ali uz veće troškove.
SIGURNOST ULAGANJA
Za svoje ulaganje, investitor dobiva pripadajući udio u društvu te stavlja hipoteku na zemlju kako bi bio siguran da je investicija zaštićena. Nakon 5 godina, po želji i uz naknadu od 2.000 eura/ha, investitor može postati vlasnik zemlje. Ukoliko želi preuzeti zemljišta iznadprosječne vrijednosti (uz rijeku ili cestu), mora pokriti razliku u cijeni predmetnog zemljišta i vlastitog ulaganja ili tu razliku može namiriti ustupanjem dijela svoje površine. Preuzimanje zemljišta ne dokida ugovornu obavezu koju ima s "Ranch-om" vezano uz upravljanje zemljom.
IZLAZAK IZ ULAGANJA
Ukoliko se investitor želi odvojiti od "Ranch-a" prije isteka 10 godina, ima obavezu isplatiti očekivanu naknadu za vođenje koju bi "Ranch" ostvario u tom razdoblju.
UPRAVLJANJE INVESTICIJOM
Nakon ulaganja, „Ranch“ vodi sve poslove koji se odnose na investiciju, uključujući upravljanje gospodarstvom, preradu i prodaju mesa, prijavu poticaja, prijavu dostupnih i smislenih EU mjera te kontrole, sve birokratske procese i računovodstvo.
STRATEGIJA ULAGANJA
Strategija je koristiti privatni kapital za kupovinu što većih površina te ih u što kraćem roku i što jeftinije staviti u proizvodnju. Privatni kapital koristi se za što ekonomičniju horizontalnu ekspanziju, dok vertikalna ekspanzija dolazi u drugoj fazi s ciljem maksimalnog iskorištavanja europskog novca, a potom privatnog.
POTENCIJALNE MOGUĆNOSTI RAZVOJA
-
Sustav krava/tele:
-
Tov junadi i proizvodnja vrhunskog mesa.
-
-
Maksimizacija životinjskog potencijala:
-
Uzgoj vrsta koje se nadopunjuju te iskorištavaju neiskorištene potencijale (magarci, koze, kokoši u proizvodnji jaja i pilića).
-
-
Uzgoj šuma i voćnih vrsta:
-
Voćne vrste koje odgovaraju podneblju i komplementarne su životinjskom uzgoju.
-
-
Uzgoj povrtnih kultura.
-
Solarne elektrane, razvoj naselja i turističke ponude.