Zašto investirati u poljoprivredno zemljište?
Više je razloga no primarni se nalazi u činjenici da poljoprivredno zemljište ima najznačajniji i najstabilniji rast vrijednosti u odnosu na druga ulaganja koja se smatraju sigurnim i isplativim.
Na grafu vidimo kretanja vrijednosti različitih kategorija imovine:
-
Poljoprivredna zemljišta u zemljama istočne EU (svijetlo zelena)
-
Zlato (žuta boja)
-
Poljoprivredna zemljišta u zemljama zapadne EU I SAD (tamno zelena)
-
Nekretnine (smeđa boja)
Vidimo da su kroz promatrani period, nekretnine imale prosječno najmanji rast vrijednosti sa tim da je bitno naglasiti da su od posljednje krize, 2008 godine, imale višegodišnji pad I stagnaciju. U prosjeku je bilo potrebno 14 godina da se vrijednosti nekretnina vrate na one iz 2008 godine.
Značajniji rast od nekretnina koje su ostvarile najslabiji rast vrijednosti, imala su poljoprivredna zemljišta u razvijenim zemljama (Njemačka, UK I SAD), no I dalje dosta manji od zlata, koje je poput poljoprivrednog zemljišta u UK imalo svojih uspona I padova te shodno tome nosi i svoje rizike.
Uvjerljivo najznačajniji rast vrijednosti gotovo bez pada su imala poljoprivredna zemljišta u zemljama istočne EU.

U zemljama istočne Europe, cijene poljoprivrednog zemljišta znatno su porasle nakon ulaska u Europsku uniju. Ovaj rast je potaknut sve većim interesom za poljoprivrednu proizvodnju, unapređenjem infrastrukture te povećanim pristupom europskim subvencijama. Ulazak na zajedničko tržište EU olakšao je izvoz poljoprivrednih proizvoda, što je dodatno povećalo vrijednost zemljišta.
S obzirom na niže početne cijene u usporedbi s razvijenijim zemljama zapadne Europe, poljoprivredno zemljište u istočnoj Europi postalo je privlačno za investitore. Očekuje se daljnji razvoj sektora poljoprivrede, uz ulaganja u modernu tehnologiju i održive prakse, što bi moglo dovesti do daljnjeg rasta cijena zemljišta.
Poljoprivredno zemljište i sektor proizvodnje hrane pokazuju manju volatilnost u usporedbi s financijskim tržištima i urbanim nekretninama. Cijene osnovnih poljoprivrednih proizvoda i zemljišta rijetko doživljavaju velike promjene, što ih čini sigurnim ulaganjem, osobito u vremenima ekonomske nesigurnosti. Osim toga, ovaj sektor često ima podršku državnih subvencija i regulatornih politika, što dodatno osigurava njegovu stabilnost.
Investicije u poljoprivredno zemljište u istočnoj Europi pokazale su se iznimno profitabilnima, prvenstveno zahvaljujući rastu cijena zemljišta i stabilnosti u poljoprivrednoj proizvodnji. Međutim, visoki prinosi na ove investicije često ovise o pravovremenim kupnjama i specifičnim tržišnim okolnostima. Poljoprivrednici i investitori koji su prepoznali potencijal ovog tržišta na vrijeme, obično su ostvarili natprosječne povrate.
Poljoprivredno zemljište i proizvodnja hrane obično zahtijevaju dugoročni investicijski pristup, gdje stabilan rast i povrat dolaze s vremenom. Investitori s dugoročnom vizijom često uživaju stabilan rast vrijednosti svojih ulaganja i povrate, čak i u razdobljima globalne ekonomske nesigurnosti.